est | eng | rus

Tahvlite hankijale

Info metallkeraamiliste tahvlite kohta

Koolitahvlite hangetes on viimasel mõnel aastal kirjutatud kirjeldustesse :

  1.  "pind peab olema kaetud vastupidava valge mati emailvärviga"

  2. tahvel peab olema "magneeditud kirjutuspinnaga"

Rääkides tahvli pinnakatte vastupidavusest, on kõige olulisem mõista, et värvitud plekktahvlite aeg on ammu möödas. Värvikiht ei kannata välja tahvlite intensiivset kasutamiset ja ei pea vastu koolimööblile esitatavat garantiiaega - seega peaks värvitud pinnaga tahvlite hankimine olema koolimööbli/-tahvlite hangetes sisuliselt välistatud (et mitte öelda keelatud). 

 “magneeditud tahvli pind” - mis võib hanke kirjutajale kõlada arusaadavalt - on soov, mis ei kirjelda seda, mida tegelikult soovitakse. Selle asemel peaks vajadusel olema mainitud soov kasutada mõnel või kõikidel tahvlitel tahvlimagneteid. Miks? Sest uusimad tehnoloogiad võimaldavad ülitugevat (keraamilist) katet kanda ka mittemetallalusele, millel magnetilised omadused iseenesest mõista puuduvad. Mittemetallalustel tahvlite omadused ei jää metall-keraamiliste tahvlite kasutusomadustele muus osas mitte millegi poolest alla, kuid on odavamad ja kui on küsimus hinnas (ning puudub vajadus kasutada tahvlimagneteid), siis eelistatavamad. 

Ettevaatlik peab olema odavate imporditud markeri- ja kriiditahvlitega, kuna nende tahvlite juures kasutatakse just värvitud kirjutuspindasid (tehnoloogiliseks võrdluseks vt nt kodumasinate küljeplekke), mis tegelikult ei ole mõeldud intensiivseks kasutamiseks koolides. Samas ei kannata sellised tahvlite pinnad ka põhipuhastust markerite jääkjoonte eemaldamiseks, mis aga keraamilise kattega tahvlite puhul on võimalik.

Infoks veel nii palju, et valgetele metall-keraamilistele tahvlitele noodijoonte pealekandmisest värviga oleme loobunud selmet keraamilisele pinnale ei nakku parimgi värv. Selle asemel freesime noodijooned tahvli pinda mis teeb pinnale kantu kulumatuks

 Lugupidamisega ja edukat hankimist soovides,

  Anton Palubinskas
  OÜ Reele Baltic